Cirkulär ekonomi & lönsamhet
Välkommen till Cirkulär ekonomi & lönsamhet, en utbildning för dig som vill vill förstå cirkulära affärsmodeller, utveckla hållbara produkter och ta fram en konkret handlingsplan för ökad cirkularitet. Utbildningen genomförs i Värnamo den 2 december och är en del av ESF-projektet Kompetensutveckling Småland+. Anmäl dig idag, dock senast 21 november.

Kursmål/Syfte
Ge deltagarna förståelse för cirkulär ekonomi och cirkulära affärsmodeller, samt verktyg för att konkret utvärdera och utveckla mer hållbara och cirkulära produkter och tjänster. Kursen ska också ge kunskap om EUs handlingsplan för cirkulär ekonomi (CEAP), dess praktiska betydelse, samt stödja deltagarna i att påbörja en handlingsplan för cirkularitet med tydlig ansvarsfördelning.
Målgrupp
Deltagare rekommenderas från funktioner som hållbarhet, marknad, inköp, produktutveckling och produktion.
Företag som vill:
- Ställa om och utveckla sin affärsmodell mot cirkulära arbetssätt
- Utforska och implementera cirkulära produktutvecklingsprocesser
- Stärka sitt varumärke genom hållbarhet
- Vi rekommenderar 2-4 deltagare från respektive företag.
Endast för företag som medverkar i projektet Kompetensutveckling Småland+.
Datum och plats
2 december klockan 09.00, genomförs på plan 1 i sal 114 i Gummifabriken, Värnamo.
Anmälan
Anmäl dig idag, dock senast 21 november.
Bindande anmälan.
Mer information om utbildningen
- Introduktion till cirkulär ekonomi och cirkulära affärsmodeller
- Genomgång av EU’s handlingsplan för cirkulär ekonomi (CEAP): bakgrund, syfte och innehåll
- Praktiska verktyg för att bedöma cirkularitetspotential i produkter och tjänster
- Workshop: använda ett verktyg för cirkularitetsanalys på egen produkt/tjänst
- Utveckling av handlingsplan med tydlig ansvarsfördelning
- Diskussion om hållbarhetskriterier inom produktutveckling och affärsutveckling
Observera att ni ska förbereda hemuppgifter inför kursen - se nedan
Inför kursen:
Deltagarna ombeds att identifiera en produkt eller tjänst från sin verksamhet som de vill analysera utifrån ett cirkulärt perspektiv under kursen. Det är viktigt att deltagarna har god kännedom om produkten/tjänsten vad gäller:
- Affärsmodell och erbjudande
- Värdekedja och organisation
- Miljöaspekter kopplade till produktion
- Produktutveckling och innovationsarbete
Denna förberedelse gör det möjligt att använda kursens verktyg praktiskt och relevant för den egna verksamheten.
Grundläggande kunskap om hållbarhetsarbete är en fördel men inget krav
Minst 10 upp till max 20 deltagare för att kursen ska kunna genomföras med hög kvalitet och effektivt grupparbete.
Max 4 antal deltagare per företag.
Jenny Jacobsson, Hållbarhetsteamet
Kostnadsfritt för företag i projektet Kompetensutveckling Småland+.
Vi tillämpar No Show-avgift vid utebliven närvaro eller avanmälan senare än 48 timmar innan aktivitetens starttid. Denna avgift är 1000 kronor exklusive moms
Fika ingår. Alla priser är exklusive moms.
.png)
Anmälan till Cirkulär ekonomi och lönsamhet den 2 december

Nathali Andersson
Ekonomi- och utbildningsadministratör
Kompetensutveckling Småland
Skriv ut sidan