• Startsida
  • / Nyheter
  • / Attraktivitet - vikten av kompetens och utvecklingsmöjlgheter

Attraktivitet - vikten av kompetens och utvecklingsmöjlgheter

Ett panelsamtal med fem person sittande och en stående framför en publik. Från vänster Camilla Rinaldo Miller riksdagsledamot, Nella Sundqvist elev Finnvedens gymnasium, Karl Malmström Goodfellows Group, Niclas Stensson Campus Värnamo, Helena Redmo DS Smith och Alexandra Pettersson FSK.

Panelsamtal om attraktivitet och employer branding under Vision Days. Från vänster ser du Camilla Rinaldo Miller riksdagsledamot, Nella Sundqvist elev Finnvedens gymnasium, Karl Malmström Goodfellows Group, Niclas Stensson Campus Värnamo, Helena Redmo DS Smith och Alexandra Pettersson FSK. Foto Angelica Svensson VNAB.

Gör det på "redigt" och med hjärtat var en av Niclas Stensson inlägg i panelsamtalet hos DS Smith under Visions Days sista dag. Här får du ett kort referat och konkreta tips på hur du lyckas med ditt företags kompetensutmaning.

Niclas Stensson, vår utvecklingsstrateg, deltog i ett panelssamtal på temat attraktivitet och employer brandning under Vision Days arrangerat av Business Gnosjöregion. Platsen var DS Smith och det genomfördes fredagen den 3 oktober.

Eventet inleddes med två föredrag. Alexandra Pettersson, employer brand expert på FSK, inledde med att prata om vad employer branding är. Hon lyfter bland annat att det räcker inte med att bjuda på kanelbulle utan att bygga genuint och ärligt för att lyckas samt vikten av att visa på erbjudandet till den kandidaten och den anställde.

Helena Redmo HR-chef North EMEA hos DS Smith, fortsatt att berätta om DS Smiths resa och delade många praktiska tips. Tack för det Helena. Även Helena poängterade vikten av att bygga innifrån och vara ärlig. Ett sätt att visa på det är att det är medarbetare, inte chefer, som kommunicerar utåt.

Panelsamtalet inleddes med att Nella Sundqvist, elev på Finnvedens gymnasium, lyfte fram vikten av utvecklingsmöjligheter. Ungdomar vill utvecklas både i sin yrkesroll och som människa.

Utvecklingsmöjligheter är viktigt för oss ungdomar. Visa på utvecklingsmöjligheterna i ditt företag.

Nella Sundqvist, elev Finnvedens gymnasium

Här lyfte Niclas Stensson fram Campus Värnamo roll att bidra med behovsstyrd kompetensutveckling och våra programutbildningar för kompetensväxling som exempel på utvecklingsmöjligheter. Campus Värnamo jobbar för att göra skillnad genom att bidra till Värnamo och Gnosjöregionens kompetensförsörjning.

Vill du lyckas med ditt företags kompetensförsörjning och kompetensutveckling så kommer här några konkreta råd:

  • Ta kontakt med utbildningsanordnare.
    Se till att söka upp oss eller den utbildningsanordnare som bäst kan bidra med kompetens som just ditt företag söker. Ett samarbete gynna både företag och utbildningsanordnare. Ett exempel är partnerskapet för industrin.
  • Var med och påverka innehållet.
    Behovsstyrd utbildning är det bästa och enda rätta. Du kan vara med att påverka genom att sitta med i en ledningsgrupp för en utbilding eller helt enkelt slå en signal för att lyfta fram era behov.
  • Ta emot studenter och visa engagemang.
    Praktikperioderna är väldigt bra för då får man en chans att lära känna varandra. Det blir som en provanställning. Det sprider sig bland studenterna när ditt företag alltid tar emot och är duktiga på att att möta studenterna. Ett gott rykte är guld värt.

Till sist några länkar för dig som vill läsa mer om vad Campus Värnamo kan och gör för att bidra med utbildnings- och utvecklingsmöjligheter och där med bidra till Värnamos och Gnosjöregionens attraktivitet.

  • Partnerskapet för industrin
    Partnerskapet är en innovativ satsning för Gnosjöregionens tillverkande företag. Syftet med partnerskapet är att bidra till företagens kompetensförsörjning genom att kostnadseffektivt, utifrån behov, kartlägga, samordna och genomföra kompetensutveckling och långsiktiga utbildningsinsatser. Detta samordnas av en gemensamt finansierad kompetenscoach. Läs mer på sidan Partnerskap.
  • Exempel på ledningsgruppsengagemang som bär frukt
    Volvo Cars gör det, Thule gör det och Bondtech gör det. En artikel som visar på hur
    bolagen samverkar med yrkeshögskolan om utbildning i additiv tillverkningsteknik, 3d-printteknik, för att säkra personal med rätt kompetens. Läs mer i artikeln på DI.se.
  • Kompetensutveckling Småland+
    Ett lyckat projekt som erbjuder behovsstyrd kompetensutveckling och kompetenscoachning till tillverkningsindustrin och dess leverantörer i Jönköpings- och Kronobergs län. Läs mer på sidan Kompetensutveckling Småland+.
  • FAVAL - validera och utbilda för fastighetsbranschen
    Campus Värnamo hjälper dig eller dina medarbetare att säkerställa och utveckla kompetensen mot yrkesrollerna fastighetskötare, fastighetstekniker och fastighetsingenjör. Läs mer på sidan FAVAL.
  • Månadens kändis - engemang för teknikintresse
    Månadens kändis är ett initiativ där Teknikcenter och Campus tillsammans med lokala företag lyfter fram produkter som tillverkas i vår egen bygd. På ett engagerat vis presenteras produkten för eleverna. De får möta teknik på ett levande och inspirerande sätt när de besöker oss på Teknikcenter på ett skolprogram – direkt från verkligheten. Läs mer om ett exempel på sidan Månadens kändis på Teknikcenter – ett stjärnklart samarbete!

Ta kontakt för samtala om ditt företags kompetensbehov!

Niclas Stensson

Niclas Stensson
Utvecklingsstrateg
Kompetensutveckling för näringslivet

Skriv ut sidan